Skip to content
  • Grocery ShoppingExpand
    • Grocery Info
    • Cheaper to DIY?
    • Grocery Store Comparisons
  • Reduce Food WasteExpand
    • Common Expired Foods
    • Ideas for Leftovers
  • Meal PlanningExpand
    • Free Printable Meal Plans
    • Meal Ideas
  • Challenges & Trackers
Low Dough Family
Low Dough Family

Author: Jennifer

Hy-Vee vs Fareway: Who is Cheaper?
Grocery Shopping | Grocery Store Comparisons

Hy-Vee vs Fareway: Who is Cheaper?

ByJennifer 08/27/202212/31/2022

Hy-Vee is a grocery store chain with about 280 stores in the Midwest and is employee owned. Fareway is a smaller grocery store chain with about 130 stores and operates in 6 states in the Midwest. To determine if Hy-Vee or Fareway is the cheaper option for groceries, we will price compare a grocery list…

Read More Hy-Vee vs Fareway: Who is Cheaper?Continue

Healthy Grocery List for Family of 4 on a Budget #7
Meal Planning | Weekly Menus

Healthy Grocery List for Family of 4 on a Budget #7

ByJennifer 08/26/202210/31/2023

This week is all about comfort foods. From French Toast, grilled cheese & tomato soup, and then Sloppy Joes for dinner! This meal plan can be made any time of year, but it does utilize the oven for a few meals so you may want to use this during Fall or Winter. Now we know…

Read More Healthy Grocery List for Family of 4 on a Budget #7Continue

Save-A-Lot vs Walmart: Who is Cheaper?
Grocery Shopping | Grocery Store Comparisons

Save-A-Lot vs Walmart: Who is Cheaper?

ByJennifer 08/26/202202/20/2023

Save-A-Lot is a discounted grocery store chain that operates 900 stores in 32 states. Walmart is a big box retailer that offers groceries in all 50 states in the US. Both Save A Lot and Walmart are known for low prices on food, so we will do a weeklong meal plan price comparison between both…

Read More Save-A-Lot vs Walmart: Who is Cheaper?Continue

Is it Cheaper to make or buy Cupcakes?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it Cheaper to make or buy Cupcakes?

ByJennifer 08/25/202210/31/2023

Whether it is a birthday, a special occasion, or just a Tuesday night; cupcakes are a super yummy treat! My kids prefer cupcakes over big cakes, and they are the perfect size for young kids. With grocery costs constantly rising, it made me wonder what the cheapest way was to have cupcakes. We are going…

Read More Is it Cheaper to make or buy Cupcakes?Continue

Is it Cheaper to make or buy Biscuits?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it Cheaper to make or buy Biscuits?

ByJennifer 08/24/202210/31/2023

Biscuits are a tasty addition to any dinner plate or as a yummy breakfast item. You can buy biscuits in a can, frozen biscuits, a biscuit mix, or make them from scratch. As prices continue to go up at grocery stores, this made me wonder if it is cheaper to buy biscuits in a can,…

Read More Is it Cheaper to make or buy Biscuits?Continue

Is it Cheaper to make or buy Cookies?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it Cheaper to make or buy Cookies?

ByJennifer 08/23/202210/31/2023

I am not always a big, sweet tooth but it is so hard to turn down a really good soft baked chocolate chip cookie! Plus, cookies are just a fun treat for kids and an easy addition to lunch boxes. This made me wonder if making or buying cookies was the cheapest option. Oh and…

Read More Is it Cheaper to make or buy Cookies?Continue

Is it Cheaper to buy Ice Cream or make it?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it Cheaper to buy Ice Cream or make it?

ByJennifer 08/23/202210/31/2023

I have heard that there are people that aren’t a fan of ice cream, but fortunately none of those people live in my house! We don’t splurge too much on ice cream but when I am being lazy for a dessert, ice cream is just so easy and always a winner. We typically only buy…

Read More Is it Cheaper to buy Ice Cream or make it?Continue

Is it cheaper to make or buy Rice Crispy Treats?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it cheaper to make or buy Rice Crispy Treats?

ByJennifer 08/22/202210/31/2023

Rice Krispie Treats are said to be invented in 1939 by the Kellog Company, but it wasn’t until 1995 that Kellogg started selling premade treats. So, prior to 1995, if you wanted a treat you had to make them at home. Funny story: My husband and I are both in our 40s, and he clearly…

Read More Is it cheaper to make or buy Rice Crispy Treats?Continue

Is it Cheaper to make or buy Potato Salad?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it Cheaper to make or buy Potato Salad?

ByJennifer 08/21/202210/31/2023

Potato salad is a summer food staple and goes well with so many dishes like hamburgers, hotdogs, and barbeque. There are also a zillion ways to make potato salad from traditional to spicy and can use exotic ingredients. We are going to breakdown the costs associated with store bought potato salad to homemade potato salad…

Read More Is it Cheaper to make or buy Potato Salad?Continue

Is it Cheaper to make or buy Lasagna?
Cheaper to DIY? | Grocery Shopping

Is it Cheaper to make or buy Lasagna?

ByJennifer 08/21/202210/31/2023

Lasagna has always been a comfort meal to me, and I especially love it when the weather turns chilly. The meat, the pasta, and the cheese just warm your whole body and makes you ready for a nap! Lasagna has a long tradition of being a meal served for company, a dish given at funerals,…

Read More Is it Cheaper to make or buy Lasagna?Continue

Page navigation

Previous PagePrevious 1 … 53 54 55 56 57 … 72 Next PageNext
  • Grocery News
  • Other Ways to Saving Money
  • Challenges & Trackers
  • About Low Dough Family
  • Contact
  • Privacy Policy

© 2025 Low Dough Family - WordPress Theme by Kadence WP

P.O. Box 2, Baldwin, Ga 30511

Jen@lowdoughfamily.com

  • Grocery Shopping
    • Grocery Info
    • Cheaper to DIY?
    • Grocery Store Comparisons
  • Reduce Food Waste
    • Common Expired Foods
    • Ideas for Leftovers
  • Meal Planning
    • Free Printable Meal Plans
    • Meal Ideas
  • Challenges & Trackers
Search